Vabakutselisus ja tööampsud - kas muudavad töö olemust?

Vabakutselisus ja tööampsud - kas muudavad töö olemust?

Kirjutasime sellest, et tööturg on pidevas muutumises. Täielikult sellise tööturuni on meil ehk veel tükk maad minna, kuid juba täna on väga palju inimesi, kes töötavad vabakutselisena või projektipõhiselt ning neid, kes leiavad võimalusi oma teenuste pakkumiseks ja toodete müügiks (näiteks lisatulu saamise eesmärgil). Seda kõike võimaldavad erinevad platvormid, mis toovad kokku nii tööotsija kui tööpakkuja.

Kas tegu on mööduva nähtusega või pöördumatu muutusega?

Ettevõtted saavad kaasata töötajaid ja osta just neid oskusi, mida vajavad siin ja praegu, kulutamata raha ja aega inimeste ümberõppeks, kui vajadused muutuvad. Gig Economy (tööampsumajandus) on definitsiooni järgi majandus, kus tavalised on lühiajalised tööd ja organisatsioonid palkavad sõltumatuid töövõtjaid (vabakutselised, teenusepakkujad) teatud lühiajaliste projektide jaoks.

Selline nähtus sai alguse IT sektorist, kui loodi tarkvaraplatvormid freelancer.com ja Odesk/Elance (täna upwork.com), et pakkuda välja projektipõhiseid töid spetsialistidele üle kogu maailma. Kuna programmeerimine ei eeldanud kontoris kohal käimist, siis oli võimalik pakkuda sellist tööd välja inimestele erinevates riikides. Freelancer.com platvorm viib tänaseks kokku rohkem kui 18 miljonit spetsialisti projektidega, kus nad oma oskusi rakendada saavad. Upwork.com pakub võimalust valida 2700 erineva oskuse vahel seitsmes suuremas valdkonnas, kus lisaks IT-le on ka näiteks juriidika, administreerimine, disain, tõlkimine ja müük. Mõlemad platvormid on keskendunud peamiselt kaugtöödele, mida on võimalik teha tehnoloogia abil asukohast sõltumata.

Ka asukohapõhised tööd on muutumas järjest projektipõhisemaks.

Raha teenimise võimaluste hulk on tänu erinevatele tarkavaralahendustele muutunud väga mitmekesiseks, näiteks:

  • Käsitööarmastajad saavad liituda näiteks Etsy veebipoega ja müüa enda tehtud kunsti või käsitööd üle kogu maailma rohkem kui 24 miljonile potentsiaalsele ostjale.
  • AirBnB on teinud miljonitest koduomanikest ettevõtjad, kes neile sobival ajal saavad teenida oma kodu välja rentides.
  • Uberiga on võimalik igal inimesel olla valitud ajal „taksojuht“.
  • GoWorkaBit võimaldab teha mis tahes valdkonnas lühiajalisi tööampse just sel ajal, mil töötaja seda ise soovib. See on hea võimalus, kuidas saada uusi kogemusi ja teadmisi, luua kontakte, teenida lisatulu ning ennekõike valida paindlik tööaeg. GoWorkaBit on võimeline ühendama tööampsu ja inimese, kes seda on valmis tegema, kõigest minutitega. GoWorkaBitiga on täna Eestis liitunud rohkem kui 57 tuhat inimest, kes soovivad paindlikult töötada neile sobival ajal ja kohas. Praeguseks on sellisel moel tehtud Eestis rohkem kui 90 tuhat tundi tööd sadades erinevates ettevõtetes.

Jagamismajanduse arendajaks ja edasiviijaks on saanud ettevõtted, mis pakuvad nö. online turuplatsi (marketplaces). Etsy, Uber või AirBnB ei oma ise ühtegi kaupa, autot ega kinnisvara. Nemad on ehitanud tarkvara, mis teeb võimalikuks inimestel omavahel erinevate teenuste ja kaupade müümise. Märksõnadeks kiirus, mugavus ja turvalisus.