Mida teha kui olen sattunud Facebookis kiusamise ohvriks?

Facebookis või mõnes muus sotsiaalmeediakanalis on lihtne sattuda kiusamise ehk küberkiusamise ohvriks, kuna privaatsusseadetele vähese tähelepanu pööramine ja võimalus luua libakontosid annavad selleks soodsa võimaluse.

Küberkiusamist võib esineda mitmel juhul. Näiteks saadetakse sulle sotsiaalmeediakanalite kaudu kas ähvardavaid, halvustavaid ja õelaid kirju ja teateid või lisatakse halvustavaid kommentaare. Tihtipeale on kiusajaid mitu ning nende tegevust on raske kontrolli alla saada. Levinud on ka erinevate gruppide või veebilehtede tegemine kellegi üle naermiseks.

Soovitatav on mitte võtta sotsiaalmeedias vastu sõbralisti tundmatuid, ilma pildita või kahtlase nimega isikuid, kuna tegemist võib olla libakontoga või kellega õela naljaga.

Sinult võidakse ka välja meelitada isiklikku informatsiooni ning kiusaja hakkab seda teistele levitama ning teeb sulle sellega kahju. Ära kunagi jaga võõrastele või mitte väga usaldusväärsetele tuttavatele isiklikku infot.

Mida teha, kui oled sattunud küberkiusamise ohvriks:

  • räägi sellest usaldusväärse inimesega (õde, vend, sõber, ema, isa, klassikaaslane jne);
  • räägi oma vanematele kiusamisjuhtumitest ning arutage koos, mida teha;
  • anna vägivallajuhtumist teada koolis või noortekeskuses töötavatele inimestele (klassijuhataja, koolipsühholoog, sotsiaaltöötaja, noorsootöötaja, direktor jne);
  • pöördu abi saamiseks internetikeskkonna haldaja poole;
  • helista nõu ja abi saamiseks lasteabitelefonile 116 111 või kirjuta e-posti aadressil info@lasteabi.ee (kirjadele vastatakse viie tööpäeva jooksul);
  • pöördu veebipolitseiniku poole.

Kasulikke linke ja rohkem infot küberkiusamisest leiad siit.


Koostatud
Targalt internetis allika põhjal