Kuidas alustada oma karjääri planeerimist?

Millisesse kooli minna? Millist tööd teha? Mis on minu tugevused? Mis mulle huvi pakub? Kas oled vahel mõelnud, et oleks hea peale oma pere ja sõprade sarnaseid isiklikku elu puudutavaid küsimusi ja plaane arutada kellegagi, kes sind nii hästi ei tunne? Keegi, kellele sa jagaksid oma mõtteid ning soove ilma igasuguste häbitundeta?

Võib olla on sul salasoovid, mida sa esialgu oma sõprade ja perega jagada ei sooviks, kuna pole kindel kas neid soove ja unistusi on võimalik teoks teha? Või oled hoopis oma plaanidega ummikusse jooksnud ja ei suuda valida, mida sa tahaks õppida ja kus tulevikus töötada?

Mõni suudab neile küsimustele ise vastuse anda, kuid enamasti on tarvis head nõuandjat – karjäärinõustajat. Karjäärinõustaja ülesanne on aidata leida sinu parimad omadused ja tugevused ning võimalused, kuidas neid kooli või hiljem tööelus realiseerida. Nad aitavad jõuda selleni, mis sulle kõige paremini sobiks. Isegi kui oled juba mingi valiku langetanud ja tunned, et see üldse sulle ei sobi – ka siis saavad just nemad su õigele rajale suunata!

Karjäärinõustaja:

  • kuulab sind neutraalselt;
  • aitab üles leida sinu tõelised tugevused ja huvid;
  • annab lahendada erinevaid teste;
  • suunab sind uute võimaluste juurde;
  • aitab püstitada eesmärke ja neid saavutada.

Kust karjäärinõustajat leida?

Karjäärinõustamine ja nõustajaga kohtumine on sulle tasuta. Nõustamist pakuvad näiteks Rajaleidja maakondlikud keskused, samuti on sul võimalus küsida nõustaja käest küsimusi Rajaleidja lehel oleva chat-akna kaudu.

Karjäärinõustamise teenust on võimalik saada ka Eesti Töötukassast. Kõigis Töötukassa osakondades töötavad karjäärinõustajad, kes sind abistavad ja toetavad karjääriplaneerimisel. Töötukassa karjäärinõustamine on mõeldud nii registreeritud töötutele ja koondamisteate kätte saanud tööotsijatele kui ka teistele soovijatele (sh töötavatele täiskasvanutele). Teenus on nõustatavatele tasuta, seda kaasrahastab Euroopa Sotsiaalfond.

Rajaleidja maakondlikud keskused leiad Rajaleidja lehelt. Siia klikkides näed videot Youtüüpidest, kes käisid karjäärinõustamisel – vaata kuidas neil läks! Eesti Töötukassa karjäärinõustamise kohta saad lähemalt lugeda siit.

Testi mis amet Sulle sobib siin. Testi abil on võimalik kaardistada Sinu huvi erinevate erialade ja ametite astu, ja testis ei ole õigeid ning valesid vastuseid. Testi tegemiseks kulub umbes 10 minutit ja tulemused saadetakse Sulle e-maili peale. Sul on võimalus tulemustega iseseisvalt või koos karjäärinõustajaga tutvuda.