Kas hobist võib saada töö?

Hiina õpetalane Confucius on öelnud: „Vali amet, mis sulle siiralt meeldib, ja sa ei pea enam päevagi töötama.“ See tähendab, et iseenda jaoks tuleb leida just see õige töökoht ja valdkond, milles soovid tegutseda. Ilmselt on väga keeruline teha midagi vastu iseenda tahtmist. Kuid kuidas seda õiget ära tunda ja selleni tee leida?

Eluotsuste tegemisel ja karjääriplaneerimisel on oluline leida õige tee. Teed võivad olla käänulised, hargneda ja hoopiski puruneda, kuid see kõik on vajalik just endale meelepärase töö või ameti leidmisel. Vajalik on saada aru, millise iseloomuga ja millises valdkonnas töötamine ning tegutsemine on sulle sobiv.

Otsuste langetamisel ja õige valiku tegemisel võivad kasuks tulla ka huvid ja hobid. Näiteks sport, käsitöö, kokandus, tehnikahuvi või miski muu. Huvide ja hobidega saab tegeleda nii iseseisvalt kodus kui ka huviringis ja huvikoolis – uuri ja tutvu oma kodupaigas olevate võimalustega koolitöötaja või noorsootöötaja kaudu. Kuid kas hobist või huvist võib saada sinu tulevikutöö? Kas poleks tore tegeleda oma meelistegevusega päevast päeva ja selle eest ka veel töötasu saada?

Kui naudid oma huvialaga tegelemist, annab sellest ehk ka elukutse välja arendada. Just selliselt on oma anded ja huvialad avastanud ka tippsportlased, kokad ja moestilistid, kes hakkasid meelepärase hobi või huvialaga tegelema juba üsna varakult ning sellest kujunes välja elukutse ja amet. Tundub lihtne, kuid kas ka lihtsasti teostatav?

Väike mõtteharjutus:

  • Pane kirja 20 tegevust, millega sulle tegeleda meeldib, kui aeg ega raha ei ole takistuseks.
  • Vali neist välja üks kõige lemmikum.
  • Kirjuta selle tegevuse või hobi kohta välja kõik, miks see sulle meeldib ja kuidas sa seda teed.

Lisaks mõtle, mida sellega tegelemine see sulle annab, kuidas see tegevus sind arendanud on ja milliseid oskusi, teadmisi ja tugevusi see sinus arendanud on.

Kui sul ei ole veel ühtegi hobi ega huviala, mõtiskle nende küsimuste üle:

  • Millega tegelesid lapsena?
  • Millega tegeled meelsasti praegu?
  • Kuhu kulub sinu vaba aeg?
  • Millised tegevused sulle energiat juurde annavad, millised tegevused loovad hea meeleolu?
  • Millega tegeleksid siis, kui poleks kohustusi, kui ei peaks raha pärast tööl käima ega õpetajate pärast koolis käima?

Hobist või huvialast võib välja kujuneda sinu karjäärivalik. Hea karjääri ehk rahuldust pakkuva eneseteostuse taga on kirg ja tegutsemine oma huvialal ehk teemadega, mis tegutsema tõukavad.

Huvidele mõelda ja sealtkaudu sobivaid karjääriteid analüüsida saad ka karjääritesti abil.
Oma huvide, elustiili, isiksusetüübi ja erinevate elukutsete seostamisel on abiks Rajaleidja karjääriportaali ametite ja kutsealade andmebaas. Sealt leiad kutsealakirjeldusi koos töö iseloomu, töötingimuste, väljaõppe kirjelduse, tööväljavaadete jm kohta.

 

Koostatud Tudengiveeb allika põhjal