Depressioon – mis see on ja kuidas seda ära tunda?

Võid end aeg-ajalt end tunda kurvalt, pettunult, solvunult, ärritunult või masendunult. Kõik need tunded on normaalsed ja käivad käsikäes näiteks tagasilöökidega ning ebaõnnestumistega. Depressioon on aga rohkem kui lühiajaline halb tuju või kurbus.

 Viimastel aastatel läbiviidud uuringute järgi vaevas Eestis depressioon ligi kuut protsenti inimestest. See tähendab, et uuringu toimumise ajal oli Eestis depressiooni käes kannatavaid inimesi ligikaudu samapalju, kui on Pärnu, Viljandi ja Rakvere linnas kokku elanikke – umbes 75 000.

Kuidas depressiooni ära tunda?

  • Depressioonis oleval inimesel on keeruline igapäevaselt oma eluga toime tulla. Ta tunneb end masendunult ja õnnetuna vähemalt kahe nädala vältel või kauem.
  • Depressioon mõjutab vaimset ja füüsilist tervist, võib tunduda, et kõik on “lootusetu”. Sageli on depressioon ja ärevus omavahel seotud, mis tähendab, et ka depressiooni korral võib inimene tunda end ärevana ja ärritatuna.
  • Depressiooni puhul võivad tekkida probleemid koolis, järsult halvenevad hinded ja tekivad õppimisraskused. Aga depressioon võib väljenduda ka kodust põgenemisel, arvuti- ja internetisõltuvuses ning mõnuainete tarvitamises.

Depressioon on haigus nagu iga teinegi, mis vajab ravi. Selleks, et hinnata, kas sul võib olla depressioon, vaata siia. Nippe, kuidas oma lähedase või sõbra depressiooni ära tunda, leiad siit.

 

Koostatud Peaasi allika põhjal